Arbuz w ogrodzie – jak hodować arbuzy w ogródku. Uprawa i pielęgnacja tych owoców

Arbuz to soczysty i pyszny owoc. Nie tylko doskonale ochładza nas latem, kiedy jest na niego sezon, ale też jest bogaty w witaminę C  i niskokaloryczny. Choć pochodzenie arbuza nie jest do końca znane, to coraz więcej osób decyduje się na jego uprawę w ogrodzie. Jednak nie jest to wcale proste zadanie. Jak uprawiać arbuza? Jakie ma wymagania glebowe? Jakie są najpopularniejsze odmiany owocu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej!

Krótka historia arbuza

Arbuz zwyczajny, inaczej nazywany kawonem to gatunek rośliny z rodziny dyniowatych. Choć wśród biologów krąży przekonanie, że owoc pochodzi z Afryki, to tak naprawdę nie wiadomo, z jakiego regionu i kiedy po raz pierwszy został wyhodowany. Z całą pewnością były jednak znane w starożytnym Egipcie, ponieważ naukowcy odkryli obrazki i nasiona arbuza w grobowcach.

Co ciekawe, owoc znany starożytnym Egipcjanom miał znacznie gorszy smak niż ten znany przez nas. Był bowiem bardzo gorzki i na dodatek twardy. Z tym że dla ludzi nie miało to większego znaczenia. W tamtych czasach bardziej liczyło się to, że arbuzy były doskonałym źródłem wody.

Kiedy były dobrze przechowywane, to nadawały się do spożycia nawet po kilku miesiącach. Mimo że Egipcjanie doceniali dostęp do wody z owoców, głównie ze względu na wysokie temperatury panujące na kontynencie, to zaczęli próbować tworzyć krzyżówki roślin, aby w końcu arbuzy miały słodki smak.

Arbuzy
Źródło: Pixabay

Krótka charakterystyka owocu

Każdy z nas wie, jak  wygląda arbuz, ale chcąc zająć się jego uprawą w ogrodzie, dobrze jest bliżej poznać jego morfologię. Te owoce mają długą łodygę, która może osiągnąć nawet do 5 metrów długości. Mają też wąsy czepne niezbędne do pięcia się i owijania wokół podpory. Dzięki temu mogą uzyskać lepszy dostęp do światła słonecznego.

Łodyga arbuza jest szorstko owłosiona. Liście są stosunkowo duże o ciemnozielonej barwie. Swoim kształtem nieco przypominają mlecze. Kwiaty są małe i pojawiają się wyłącznie w brzegach liści. Są barwy żółtej lub żółtozielonej. Korzenie arbuza, mimo że są dość długie, to nie sięgają daleko w głąb gleby. Jedynie do około 60 cm.

Najważniejsze są jednak owoce arbuza, czyli duże jagody. Kolor miąższu jest zależny przede wszystkim od wybranej odmiany. Może być czerwony, biały, żółty lub pomarańczowy. Również nasiona mogą mieć różny kolor np. biały, żółty, brązowy, czarny, nawet zielony.

Jakie są najpopularniejsze odmiany arbuza?

Istnieje wiele odmian arbuzów, ale nie wszystkie z nich nadają się do uprawy w polskim klimacie. Głównie ze względu na prawdopodobne pochodzenie owoców i wysokich temperatur panujących w Afryce.  Z tym że można wymienić kilka odmian, które można swobodnie uprawiać w ogrodzie. Należą do nich:

  • Moon and Stars. Jest odmiana, którą należy uprawiać wyłącznie w szklarniach. Cechuje ją liście i owoce pokryte nietypowym wzorem.
  • Red Star. Ma mocno czerwony miąższ, niestety z dużą zawartością cukru. Owoce także są duże. Roślina potrzebuje dużo miejsca w uprawie.
  • Cromsom Sweet. Jest to jedna z popularniejszych odmian arbuza. Miąższ jest jasnoczerwony i ma piękny zapach. Owoce mogą ważyć nawet 8 kg. Odmiana jest odporna na choroby roślinne.

Co warto wiedzieć o uprawie arbuza?

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie miejsce dla arbuza, czyli stanowisko. Roślina w tej kwestii jest bardzo wymagająca, ponieważ nie lubi wiatru, ale potrzebuje dobrego dostępu do światła słonecznego. Stanowisko owoców powinno być tak względnie ciche. Kolejnym ważnym aspektem jest gleba. Musi być żyzna oraz lekko kwaśna. Dobrze jest glebę nawieźć obornikiem lub kompostem.

Sadzenie arbuzów

Arbuza do gleby przesadza się zawsze z doniczki. Sadzonki najpierw należy zahartować, a dopiero później posadzić w gruncie. Bardzo ważne jest to, aby gleba była dość dobrze nagrzana. Sadzenie arbuzów powinno więc odbywać się na przełomie maja i czerwca. Sadzonki potrzebują sporo miejsca, dlatego trzeba sadzić je w określonej odległości, a dokładniej w rozstawie 80 x 100 cm.

W jakim gruncie sadzić arbuzy?

Zanim sadzonki arbuza zostaną umieszczone w gruncie, należy zadbać o odpowiednie podłoże. Mimo że owoce nie potrzebują dużo wody, to w okresie wzrostu należy je systematycznie podlewać. Z tym że górna powierzchnia podłoża nie może być zbyt wilgotna, ponieważ wtedy zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby grzybowe. Kiedy arbuzy znajdą się już w gruncie, warto je na pierwsze dni zabezpieczyć włókniną, która będzie chronić je przed zimnymi nocami.

Jak pielęgnować arbuza?

Mimo że arbuzy mają spore wymagania uprawowe, to ich pielęgnacja jest dość prosta. Wystarczy rośliny nawozić w czasie wzrostu oraz kwitnienia. Do tego zadania najlepiej jest zastosować saletrę amonową i nawozić w arbuzy w odstępie około trzytygodniowym.

Jeśli chodzi o podlewanie, to wystarczy, nie doprowadzić do przesuszania podłoża oraz podlewania arbuza zimną wodą, ponieważ może dojść do porażenia liści. Nie ma konieczności przycinania pędów, a zbiory rozpoczynają się w połowie roku – na przełomie sierpnia i września.