Fuksja doniczkowa – uprawa na balkonie. Porady pielęgnacyjne

Fuksja (ułanka) to roślina o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Stanowi idealną ozdobę balkonów i tarasów. Jak uprawiać te piękne kwiaty by ich pędy mocno kwitły i zachwycały swoim wyglądem?

Fuksja – pochodzenie

Fuksje to kwiaty znane już w bardzo dawnych czasach. Jeszcze przed odkryciem Ameryki przez Kolumba, te piękne rośliny zdobiły ceramiki z Nazca. Rysunki na naczyniach przedstawiały kolibry ssące nektar z urokliwych kwiatów. W miarę upływu lat i odkrywania coraz to nowych odmian fuksje zaczęły ozdabiać coraz więcej pomieszczeń.

Często pojawiały się w ogrodach botanicznych. Z biegiem czasu zaczęto dekorować nimi mieszkania, tarasy, balkony czy grządki w przydomowym ogrodzie. W Polsce przyjęła się inna nazwa fuksji – ułanka. Czerwone kwiaty jednej z odmian kojarzone były bowiem z dodatkami zdobiącymi mundury ułańskie.

Środowiskiem naturalnym rośliny jest Ameryka Środkowa i Południowa. Pojedyncze gatunki pochodzą z Nowej Zelandii i Tahiti. Kwiaty fuksji zapylane są przez kolibry. Ptaki przenoszą również nasiona z jadalnych jagód wydalanych przez roślinę po przekwitnięciu.

Kwiaty fuksji doniczkowej
Źródło: Pixabay

Fuksja – charakterystyka

Przez pewien czas te piękne rośliny były nieco zapomniane i uważane za niemodne. Od kilku lat jednak znów stanowią jedne z najczęściej wybieranych kwiatów ozdobnych. Co sprawia, że wszystkie odmiany fuksji mają tak dużą wartość dekoracyjną? Głównie jest to długi okres kwitnienia (od kwietnia do października) oraz piękne kwiaty rośliny.

Przypominają one baletnicę tańczącą w rozkloszowanej spódnicy. Przybierają najrozmaitsze kolory, co sprawia, że roślinę można idealnie dopasować do każdego balkonu czy ogrodu. Do uprawy w warunkach domowych wybrać można egzemplarz z kilkudziesięciu odmian. Mogą to być rośliny o pokroju krzewiastym, wiszącym lub półwiszącym.

Uprawa fuksji w ogrodzie i na balkonie – idealne miejsce

Fuksja to roślina lubiąca ciepło, która w naturalnych warunkach rośnie pod koronami drzew. Chcąc długo cieszyć się pięknie kwitnącymi pędami kwiatów i zielonymi liśćmi należy znaleźć jej podobne miejsce w ogrodzie czy na balkonie. Uprawa ułanki będzie efektywna, gdy roślina będzie miała dostęp do promieni słonecznych rano i po południu. Jednak uniknie mocnego nagrzania w środku dnia.

Mocne słońce ogrzewające donice może spowodować ugotowanie się rośliny i wyschnięcie korzeni i liści. Prowadzi to w konsekwencji do zwiędnięcia fuksji. Bezpośrednie słońce może prowadzić także do występowania plam na liściach ułanki. Z kolei zbyt mało słońca prowadzi do wydłużenia pędów, na których pojawia się bardzo mało kwiatów, a rosnące liście są miękkie i blade.

Idealnym miejscem dla fuksji będzie więc stanowisko wolne od dużych podmuchów wiatru, do którego dochodzą rozproszone promienie słoneczne. Optymalna temperatura otoczenia to przedział od 17 do 30 stopni Celsjusza. Lekkie więdniecie i zwieszenie liści to znak, że roślinie jest za gorąco!

Różne gatunki fuksji w donicach – podłoże, pielęgnacja, dbanie o kwiaty

Sadzonki fuksji doskonale odnajdą się w donicach z podłożem próchniczym, gliniastym i wymieszanym z torfem. Ziemię można także nawozić, dodając na przykład wieloskładnikowy nawóz w granulkach lub odżywkę do roślin kwitnących. Bardzo ważne jest także regularne podlewanie rośliny. Woda powinna mieć temperaturę otoczenia. Należy jednak pamiętać, by nie przelać fuksji i nie dolewać wody podczas upałów, gdy kwiaty lekko więdną. Fuksja reaguje więdnięciem na wysoką temperaturę, a nie brak wody. Ziemia w donicach powinna być stale lekko wilgotna, a nie bardzo mokra.

Jak zapewnić optymalny wzrost fuksji?

Poza utrzymaniem stałej wilgotności i nawożeniem podłoża w donicach bardzo ważne jest także dbanie o fuksję na zewnątrz. Optymalny wzrost i gęstość zapewnia uszczykiwanie rośliny. Regularne podcinanie najlepiej wykonywać podczas wietrznej pogody, by pędy mogły szybko się zagoić.  Równie ważne jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatów i niedopuszczanie do powstawania zalążków owoców.

Różowe kwiaty fuksji doniczkowej
Źródło: Pixabay

Zimowanie fuksji

Fuksja jest rośliną zrzucającą liście i nieodporną na mróz. Wiele ułanek sadzonych jest więc tylko na sezon i wyrzucanych jesienią. Tymczasem zimowanie fuksji nie jest trudne. Dobrze przechowana roślina może cieszyć oczy w kolejnym sezonie. Fuksje to rośliny zimujące w donicach. Jeśli posiadamy pomieszczenie o stałej temperaturze około 10 stopni Celsjusza, należy przenieść tam fuksję, uprzednio ucinając pędy o co najmniej 1/3 długości.

Podlewanie rośliny należy ograniczyć do minimum. Na wiosnę kwiaty w donicach trzeba przenieść do cieplejszego pomieszczenia w domu i rozpocząć regularne podlewanie. W maju można przestawić roślinę na miejsce docelowe w ogrodzie lub na balkonie.

Jak poradzić sobie z zimowaniem fuksji, jeśli nie mamy dostępu do miejsca o tak niskiej temperaturze? W takim przypadku należy zakopać roślinę (w doniczce!) w ogrodzie. Po ułożeniu fuksji w dole należy przykryć ją sianem, a potem ziemią. Wykopana wiosną roślina również powinna wypuścić nowe pędy.

Moc odmian i kolorów – najpiękniejsze kwiaty na balkon

Fuksja z racji ogromnej liczby odmian idealnie sprawdzi się jako ozdoba doniczek i rabatek w ogrodzie, a także nawet najmniejszych balkonów. Jej piękno sprawia, że wyróżnia się na tle innych roślin. Na balkonach idealne będą wiszące odmiany rośliny. Pięknie prezentować będą się jako kwiatowe ample, ale także w skrzynkach.

Niezwykle urokliwą odmianą, która idealnie nadaje się na balkon, jest Blue Angel. Atrakcyjne biało niebieskie kwiaty zachwycają swoim wyglądem, przyciągając wzrok z daleka. Dla fanów różowych kompozycji polecana jest fuksja Pink Marshmallow przypominająca nieco popularne pianki. Także fuksje pienne dobrze będą wyglądać w ciekawych donicach i na podestach na każdym balkonie.

Niezależnie od odmiany ułanki to piękne i urokliwe kwiaty. Odpowiednio pielęgnowane zachwycać będą kolorami na każdym balkonie i w ogrodzie przez długi czas.

Biało różowa fuksja w ogrodzie
Źródło: Pixabay