Najczęstsze choroby liści gruszy – rodzaje, przyczyny, objawy, zwalczanie

Grusza jest jednym z najchętniej sadzonych drzew owocowych w Polsce. Można ją zauważyć zarówno w sadach, jak i ogrodzie. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że grusza może zachorować. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się na liściach, ale z czasem mogą przenosić się na pozostałe części drzewa. Jakie są najczęstsze choroby liści gruszy? Jak wygląda ich zwalczanie? Jaki są objawy i przyczyny? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Choroby liści gruszy – parch

Parch gruszy to choroba grzybicza. Objawy można zauważyć na liściach, pędach i owocach. Są to ciemnozielone plamy, które wraz z upływem czasu zmieniają swój kolor, aż ostatecznie robią się czarne. Z reguły pojawiają się na spodzie liści wzdłuż nerwu głównego. Pod wpływem patogenu liście zaczynają obumierać i ostatecznie opadają. Natomiast na owocach i pędach parch gruszy przypomina strupy.

Zwalczanie choroby należy rozpocząć od usunięcia zarażonych części drzewa, które następnie powinny jak najszybciej zostać spalone lub zakopane. W innym przypadku choroba może przenosić się na inne rośliny i drzewa w ogrodzie. Opryski trzeba zastosować, kiedy pojawią się pierwsze objawy parcha gruszy. Warto wiedzieć, że jest to choroba, która sieje spustoszenie. Zakażone owoce nie nadają się do jedzenia, dlatego tak ważna jest szybka reakcja. Co ciekawe, parch jest najczęściej występującą chorobą liści gruszy.

Owoce na gruszy
Źródło: Pixabay

Rdza gruszy – objawy i zwalczanie

Rdza gruszy najczęściej występuje, kiedy uprawiana jest w niewielkiej odległości od jałowca sabińskiego. Choroba jest łatwa w rozpoznaniu, ponieważ na liściach pojawiają się jasnoczerwone, charakterystyczne plamy. Zazwyczaj widoczne już wiosną. Natomiast latem na spodniej części liści widoczne są zarodniki – żółte, wzniesione i stożkowate.

Zresztą rdzę gruszy można także rozpoznać dotykiem, ponieważ liście są grubsze i bardziej sztywne. Podobnie jak w przypadku parcha zwalczanie choroby trzeba rozpocząć od usunięcia zarażonych części. Konieczne będzie też usunięcie drzew jałowca, bo to właśnie one są pośrednimi żywicielami grzyba. Kiedy więc jałowiec nadal będzie rósł w pobliżu gruszy, to zwalczanie choroby nie będzie skuteczne. Do walki z rdzą gruszy potrzebne będą opryski lub preparaty na bazie miedzianu.

Biała plamistość liści gruszy – choroba i jej objawy

Biała plamistość liść gruszy najlepiej rozwija się latem. Zwłaszcza, kiedy jest wilgotne. Rzadko kiedy jej ofiarą padają owoce. Choroba charakteryzuje się tym, że na liściach pojawiają się jasnobrązowe plamy. Z czasem ich kolor zaczyna blednąć, a ostatecznie robią się białe. Mogą osiągnąć nawet 5 mm wielkości.

Kiedy choroba się rozwinie, to liście gruszy zaczną odpadać przedwcześnie. Biała plamistość nie jest niebezpieczna dla drzewa, ale patogeny należy zwalczać opryskami. Optymalna pora na te zabiegi to okres przed kwitnieniem i w jego trakcie. Można także zastosować preparaty na bazie miedzianu.

Bardzo podobna do białej plamistości jest choroba nazywana brunatną plamistością. Z tą różnicą, że jest bardziej groźna. Pierwsze objawy można zauważyć wiosną lub na początku lata. Są to plamy widoczne na całych liściach gruszy w kolorze brązowym. Przy starszych okazach drzewa na atak choroby narażone są również owoce oraz pędy. Z czasem plamy się powiększają, aż w końcu zajmują praktycznie całą powierzchnię liści, które ostatecznie żółkną i odpadają. Zwalczanie choroby polega na opryskach. Jednak należy pamiętać o spaleniu uszkodzonych części drzewa, ponieważ nadal znajdują się na nich patogeny.

Choroba liści gruszy
Źródło: Pixabay

Czym jest zaraza ogniowa gruszy?

Zaraza ogniowa gruszy to choroba, która doskonale rozwija się w polskim klimacie. Szczególnie w ciepłe pory roku, czyli wiosna i latem, gdy temperatura sięga powyżej 20 stopni. Zaraza może dotknąć wszelkie drzewa owocowe, nie tylko gruszę. Jest to choroba bakteryjna wywoływana przez bakterię Erwinia Amylovora. Zła wiadomość jest taka, że bakteria jest bardzo odporna. Straszne są jej tylko stosunkowo niskie i wysokie temperatury.

Najczęściej zaczyna atakować wiosną. Jest bardzo niebezpieczna dla uprawy gruszy. Na kolejne drzewa transportuje się przy pomocy ptaków lub owadów. W początkowej fazie choroby liście są mocno zielone, ale to bardzo szybko się zmienia. Robią się brązowe, zaczynają zwijać się do wewnątrz. Z tym że w konsekwencji nie odpadają. Zresztą podobnie jak kwiaty.

Następnie zaraza ogniowa gruszy przenosi się na pędy, które również czarnieją i ostatecznie obumierają. Także owoce zostają uszkodzone, na których widnieją ciemne plamy gnilne. Niestety jeszcze nikt nie wymyślił preparatu, który pomógłby w walce z chorobą, aby do niej nie doszło, można profilaktycznie stosować opryski na miedzianie.

W przypadku zauważenia zarazy ogniowej gruszy trzeba jak najszybciej usunąć zarażone części rośliny. Po tym zabiegu konieczna jest bardzo dokładna kontrola. W razie gdy objawy ponownie się pojawią, należy przeprowadzić opryski oraz usunięcie zarażonych części. Warto także postawić na uprawę w sadach i ogrodzie takich odmian, które są odporna na chorobę.