Pomidor bawole serce – jak uprawiać i pielęgnować ten rodzaj pomidorów

Bawole Serca to jedne ze starszych a mimo wszystko wciąż bardzo popularnych pomidorów. Przyciągają do siebie przede wszystkim słodkim, soczystym miąższem, małą ilością pestek i… wyglądem. Jak wygląda ich uprawa? Jak pielęgnować tę odmianę pomidorów, by cieszyć się ich pysznym smakiem i wyglądem ozdabiającym ogród?

Pomidory Bawole Serce – wygląd

Pomidor Bawole Serce ma opadający pokrój (sposób rośnięcia). Posiada bardzo długą łodygę, która może osiągać nawet dwa metry wysokości. Jej uprawa musi więc opierać się na palikach. Owoce rośliny wyróżniają się na tle innych pomidorów wielkością. Pojedyncze jednostki osiągają około 8 centymetrów długości, ważąc przy tym blisko pół kilograma. Są lekko podłużne, kształtem przypominają duże serce, do czego nawiązuje nazwa. Zbiór Bawolego Serca przypada zwykle na okres od sierpnia do października.

Pomidory bawole serce w koszyku
Źródło: Pixabay

Pomidor Bawole Serce – jak uprawiać tę odmianę?

Uprawa Bawolego Serca nie należy do najłatwiejszych. Odmiana ta jest dość wymagająca, należy więc poświęcić trochę czasu i wysiłku, by móc cieszyć się jego niesamowitym smakiem.

Wysiew i rozsadę pomidora Bawole Serce należy rozpocząć w połowie marca. Wtedy to trzeba wysiać nasiona. Tak przygotowane sadzonki lokuje się w gruncie po około dwóch miesiącach. Z racji wrażliwości na warunki atmosferyczne odmiana ta często powinna być uprawiana w tunelu foliowym. Pomidory w tunelu powinny być zasadzone w luźnej glebie o lekko kwaśnym odczynie i wysokiej zawartości próchnicy. Przed rozpoczęciem uprawy należy więc dobrze przygotować podłoże.

Nawożenie i nawadnianie rośliny

Odmiany pomidorów Bawole Serce potrzebują stałego zasilania fosforem, wapniem, magnezem i potasem. W mniejszym stopniu potrzebny jest azot. Grunt dla pomidorów trzeba więc systematycznie nawozić przeznaczonymi do tego produktami. Bardzo istotne jest także regularne podlewanie. Należy jednak pamiętać, by nie zraszać owoców i liści rośliny. Pomidory w tunelu trzeba co jakiś czas wietrzyć, aby utrzymać wilgotność na poziomie nie więcej niż 60%. Taki zabieg w dużej mierze zapobiegnie chorobom i mnożeniu się patogenów.

Od nasion do pięknej rośliny – jak uzyskać najlepsze owoce?

Ten moment w roku, kiedy nasiona zasiane w gruncie zaczynają zamieniać się w pięknie kwitnące rośliny, jest satysfakcjonujący dla każdego ogrodnika. Jak dbać o pomidory w tunelu w ogrodzie by ich pędy oraz owoce były jak najobfitsze?

Wzrost pomidora w tunelu foliowym najlepiej prowadzić na dwa pędy. Co to oznacza w praktyce? Pomidory posiadają jeden główny oraz kilka pobocznych pędów. W przypadku Bawolego Serca najlepiej obok głównego pędu poprowadzić drugi, boczny. Pozostałe rozgałęzienia rośliny należy regularnie uszczykiwać (usuwać).

Owoce tej odmiany pomidorów wyróżniają się swoją wielkością i dojrzałością. Właśnie ich kształt przyciąga uwagę o każdej porze roku. Aby więc były one jak najobfitsze, należy też uszczykiwać wierzchołek łodygi, po zawiązaniu najwyższego grona kwiatowego. Taki zabieg zapobiegnie powstawaniu nadmiernej ilości owoców, które nie zdążyłyby w pełni się wykształcić. Aby zmniejszyć ryzyko choroby grzybowej, dobrze jest usuwać nadmierne liście spod dojrzewających gron.

Jak widać uprawa pomidora Bawole Serce, nie należy do łatwych. Natomiast zapewnienie odmianie odpowiednich warunków od rozsady, wysiewu nasion, aż po kwitnienie oraz zminimalizowanie ryzyka choroby przyniesie rezultaty w postaci pięknych owoców.

Pomidory bawole serce z gałązką
Źródło: Pixabay

Ciekawe odmiany pomidora Bawole Serce

W sklepach ogrodniczych można dostać nasiona różnych odmian pomidora Bawole Serce. Jakie są najpopularniejsze warianty tego pysznego warzywa?

  • Pomidor Corazon – odmiana przeznaczona zarówno do uprawy w tunelu foliowym, jak i gruncie. Owoce pomidora Corazon mają ciekawy gruszkowaty kształt. Osiągają wagę około 200 gram. Doskonale smakują spożywane na surowo, ale także jako składnik sosów. Rozsada ma miejsce w marcu, a zbiór przypada na okres od lipca do września.
  • Pomidor Herodes – te pomidory w tunelu odnajdą się świetnie, jednak ich uprawa możliwa jest także bezpośrednio w ogrodzie. Ta odmiana wykształca owoce o wadze około 250 gram. Cenione są za bardzo mięsisty miąższ i naprawdę niewielką liczbę nasion.
  • Pomidor Oxheart Malinowy – ten pomidor o nerkowatym kształcie i pięknej malinowej barwie posiada bardzo mięsiste i twarde owoce. Są to jedne z większych odmian bawolego serca. Owoce osiągać mogą nawet 600 gram. Polecany do różnego rodzaju przetworów.
  • Pomidor Cour di Bue – odmiana świetnie nadająca się do uprawy w ogrodzie. Rodzi owoce o wadze około 200 gram idealne do spożycia na surowo, jak i w przetworach.

To tylko niektóre odmiany pomidora Bawole Serce. Niezależnie jednak od rodzaju warzywo to jest niezwykle smaczne i zdrowe. Owoce tych pomidorów zjadane zarówno na surowo, jak i przetworzone zawierają wiele cennych wartości odżywczych. Są doskonałym źródłem sodu, potasu, magnezu i żelaza, a także witaminy C, K i witamin z grupy B. Warto więc włączyć Bawole Serca do swojej dziennej porcji warzyw nie tylko ze względu na smak.