Sałata masłowa – uprawa, odmiany, właściwości odżywcze, jak podawać

Sałata masłowa to jedna z bardziej popularnych sałat, często spotykana na polskich stołach. Jej liście są słodkie w smaku, miękkie i można jeść je na surowo. Jej uprawa nie należy do trudnych, nic więc dziwnego, że coraz częściej gości w przydomowych ogródkach obok pomidorów czy ogórków.

Sałata masłowa – właściwości, wartości odżywcze i witaminy

Sałata masłowa składa się w 95% z wody. Czy to oznacza, że nie ma żadnych wartości odżywczych? Nic bardziej mylnego. Gładkie liście tej okrągłej rośliny są doskonałym źródłem witamin A, E, C. Zawierają także niewielkie ilości witaminy B1 i B2. To zielone warzywo cechuje się także dużą zawartością wapnia i żelaza. Sałata masłowa powinna na stałe zagościć w menu ludzi mających za wysoki poziom cholesterolu. Antyoksydacyjne działanie warzywa wpływa bowiem na jego obniżenie.

Użycie bogatej w błonnik pokarmowy sałaty w codziennych daniach korzystnie wpływa na trawienie. Istotny jest również fakt, że sałata masłowa zawiera bardzo mało kalorii. Można więc jeść ją bez konsekwencji w najróżniejszych kombinacjach.

Sałata masłowa w misce
Źródło: Pixabay

Sałata masłowa na wyciągnięcie ręki – uprawa warzywa w ogrodzie

Sałata masłowa dostępna jest w sklepach przez cały rok. Jednak wyhodowane we własnym ogrodzie warzywo jest często jaśniejsze i słodsze. Ponadto mamy pewność, że do uprawy główek nie były używane żadne opryski. Największa jest jednak satysfakcja, jaką daje uprawa oraz fakt, że warzywo mamy na wyciągnięcie ręki o każdej porze dnia. Sałatę masłową można uprawiać z rozsady lub siać bezpośrednio do przygotowanego gruntu. Na czym polega różnica?

Sałata masłowa – odpowiednie warunki

Uprawa sałaty zarówno z rozsady, jak i bezpośrednio do gruntu uda się, jeśli zostaną zapewnione jej odpowiednie warunki. By sałata była miękka i słodka jej siew należy wykonać wczesną wiosną. Roślina najlepiej rośnie w żyznej ziemi z dodatkiem kompostu. Ważne jest także zapewnienie sałacie odpowiedniej ilości światła. Zbyt mało promieni może powodować problem z wiązaniem się główki. Zbyt dużo sprawia, że warzywo w ogóle główki nie wytworzy. Słodkie liście warzywa sprawiają, że główki często atakowane są przez ślimaki i drutowce. Warto więc zabezpieczyć miejsce uprawy przed szkodnikami.

Sałata z rozsady czy bezpośrednio do gruntu?

Uprawą sałaty masłowej z rozsady można zająć się już w lutym. Nasiona niezbyt gęsto wysiewa się do niewielkich skrzynek, wypełnionych specjalnym podłożem. Tak przygotowane skrzyneczki należy ustawić na parapecie bądź w ogrzewanym tunelu i regularnie podlewać.

Dopiero na początku kwietnia zahartowaną rozsadę, po pikowaniu (rozdzieleniu każdej sadzonki), która posiada już jeden lub dwa liście, sadzi się w gruncie. Sadzenie sałaty masłowej z rozsady jest niekiedy kłopotliwe. Roślina jest bowiem bardzo delikatna i wrażliwa. Na użytek domowy, warto więc zakupić już zahartowane warzywo i zasadzić je bezpośrednio do przygotowanego gruntu.

Sałata masłowa w gruncie
Źródło: Pixabay

Odmiany sałaty masłowej

Odmiany sałaty masłowej różnią się między sobą smakiem i wyglądem. Główki mają często inną wielkość i kształt, a liście różnią się kolorem. Sałata występuje w odmianach:

  • wczesnych,
  • średniowczesnych,
  • średniopóźnych,
  • późnych,
  • zimujących w gruncie.

Bardzo popularna wśród wczesnych odmian sałaty masłowej jest Bona. Główka ma jasnozielony, czasem wręcz żółtozielony odcień. Jej liście mają gładką strukturę. Odmiana ta jest bardzo odporna zarówno na zimno, jak i ciepło, ale popularność daje jej przede wszystkim słodki, delikatny smak. Na Bonę trzeba jednak trochę czekać. Jej zbiory mogą nastąpić dopiero po około 60 dniach.

Pysznym smakiem cechuje się także Królowa Majowych. Jej liście w maju osiągają nawet 20 centymetrów długości! Do czasu zerwania ozdabia ogród swoim pięknym wyglądem. Na uwagę zasługuje również Panter. Ta średnio wczesna odmiana nadaje się do całorocznej uprawy. Jest bardzo mało wymagająca a do tego odporna na mączniaka rzekomego. Zawiera bardzo dużo witamin i minerałów.

Wśród późniejszych sałat warto zdecydować się na uprawę Maryny. Jest to odmiana o delikatnym smaku, charakteryzująca się pęcherzykowatymi liśćmi.

Dieta każdego człowieka powinna opierać się na zdrowych i wartościowych produktach. Sałata niezależnie od odmiany to przykład warzywa, z którego smaku i bogactwa witamin powinniśmy korzystać każdego dnia. Posiadanie uprawy tej rośliny we własnym ogrodzie na pewno ułatwi to zadanie. Do jakich dań nada się sałata?

Jak sałata to… sałatka

Sałata masłowa stanowi idealną bazę do różnego rodzaju sałatek. Roślina świetnie komponuje się z pomidorami oraz ogórkami i cebulą. Tak przygotowana i doprawiona mieszanką będzie idealnym dodatkiem smakowym do ziemniaków, mięsa czy jajka sadzonego. Sałata w takiej wersji podkręci również ilość witamin dostarczanych organizmowi z posiłku.

Różne odmiany sałaty z dodatkiem przeciśniętego przez praskę czosnku, jogurtu oraz łyżki majonezu także stanowią pyszny obiadowy dodatek. Żadna dieta raczej nie uwzględnia majonezu. Osoby odchudzające się mogą więc zastąpić go dodatkową porcją gęstego jogurtu.

Świetną opcją na pełnowartościowy posiłek jest sałata z dodatkiem pokrojonego w kostkę kurczaka, pomidorów, a także prażonych nasion słonecznika lub pestek dyni. Każda odmiana rośliny będzie smakować wyśmienicie w takiej wersji. Kurczaka z powodzeniem można zamienić na rybę. Sałata świetnie komponuje się z tuńczykiem.

Sałata masłowa w sałatce
Źródło: Pixabay

Przystawki, kolorowe kanapki, burgery – zielona dieta

Sałata to roślina, która idealnie sprawdzi się nie tylko jako dodatek do pomidorów, nasion czy innych warzyw. Nie musi kojarzyć nam się ona tylko ze słowem dieta. Zielone warzywo uprawiane w ogrodzie użyte może zostać do produkcji domowych burgerów. Dodanie sałaty, pomidorków, cebuli i mnóstwa innych warzyw na pewno sprawi, że ten popularny fast food stanie się odrobinę zdrowszy i wzbogacony o witaminy.

Liście sałaty świetnie smakują na kanapkach, grzankach. Roślina sprawdza się również w różnego rodzaju plackach, naleśnikach czy tortillach. Do nich także dodać można, nasiona, pomidory czy inne warzywa rosnące w ogrodzie.

Sałata masłowa to bardzo wdzięczne warzywo. Dodane do codziennego menu przyniesie każdemu sporo korzyści i dodatkowych witamin.