Najczęściej występujące szkodniki i choroby bukszpanu – zwalczanie

Bukszpan to zimozielona roślina należąca do rodziny bukszpanowatych. Szczególnie popularny jest w ogrodzie, bowiem krzewy te łatwo formuje się w przyjemne dla oka żywopłoty. Rośliny te odporne są na niekorzystne warunki. Zieleń ich liści cieszy oko w trakcie całego roku. Niestety, bukszpan jest atrakcyjny nie tylko dla człowieka. Jakie są najczęstsze szkodniki i choroby bukszpanu i zwalczanie?

Ćma bukszpanowa – jej gąsienice to niebezpieczny przeciwnik

Ćma bukszpanowa to niezwykle nieprzyjemny, trudny do zwalczenia szkodnik. Jest to gatunek inwazyjny i brak mu w Polsce naturalnych wrogów. Ponadto nie jest on dobrze znany ogrodnikom. Ćma bukszpanowa w dorosłej postaci nie jest groźna dla krzewu. To gąsienice tego gatunku żywią się liśćmi.

Powodują uciążliwe choroby bukszpanu, a zwalczanie jest skomplikowane. Czasem, przy intensywnym żerowaniu, potrafią one prawie zupełnie ogołocić roślinę z liści. Dlaczego walka z tym owadem jest tak trudna? Ćmy bukszpanowe składają swoje jaja w środku rośliny. Często mogą one pozostać niewidoczne aż do momentu, w którym będziemy już tylko mogli obserwować wyrządzone szkody. A uratowanie rośliny może okazać się niemożliwe. Dodatkowo, larwy mogą pojawiać się nawet kilka razy do roku – ćmy bukszpanowe to bardzo płodne owady.

Gałązka bukszpanu
Źródło: Pixabay

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej?

Zwalczanie tego szkodnika może się wydawać trudne. Jest ono jednak niezbędne, jeżeli chcemy zachować nasze rośliny przy życiu. Gąsienic można pozbyć się mechanicznie – zbierając je, otrzepując z krzewów lub spłukując silnym strumieniem wody. Należy pamiętać, aby zebrane gąsienice zniszczyć! Jest to jednak proces bardzo czasochłonny. Czasem zebranie wszystkich larw może okazać się niemożliwe, szczególnie jeśli bukszpanu w ogrodzie mamy dużo.

Innym sposobem na zwalczanie tej choroby bukszpanu mogą być pułapki feromonowe. Służą one odławianiu dorosłych motyli. W ten sposób sprawimy, że nie wszystkie złożone jaja zostaną zapłodnione – pojawi się mniej gąsienic. Pułapki feromonowe są skuteczniejsze niż mechaniczne sposoby pozbywania się ćmy bukszpanowej. 

Stosunkowo nową alternatywą do sposobów podanych wyżej, jest przeprowadzenie oprysku biologicznego lub chemicznego. Istnieją na rynku środki ochrony roślin, które skutecznie chronią bukszpan przed groźnym szkodnikiem, jakim jest ćma bukszpanowa.

Inne szkodniki atakujące bukszpan

Miodówka bukszpanowa

Innym przykładem szkodnika żerującego na bukszpanie jest miodówka bukszpanowa. Zniszczenia w ogrodzie wywołują nie tylko gąsienice miodówki. Również postacie dorosłe wyrządzają szkody. Owady żywią się sokiem z liści bukszpanu. Zaatakowane liście zwijają się. Te szkodniki rzadko całkowicie niszczą roślinę. Sposoby na pozbycie się miodówki są dwa. Miodówka składa jaja na młodych gałązkach. W związku z tym przycięcie rośliny może w dużym stopniu zapobiec problemowi. Czasem, jeżeli problem jest nasilony, należy wykonać oprysk.

Pryszczarek bukszpanek

Pryszczarek bukszpanek to mała pomarańczowa muchówka. Charakterystyczne dla jej obecności są zgrubienia na liściach młodych pędów. W środku tych zgrubień rozwijają się larwy, które w ten sposób zimują. Krzewy zaatakowane przez te szkodniki należy przyciąć, pozbywając się zaatakowanych pędów. Dodatkowo należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem.

Grzybowe choroby bukszpanu i zwalczanie

Plamistość liści

Grzyby stanowią dla bukszpanu równie duże zagrożenie, co inne szkodniki. Plamistość liści to jedna z chorób wywoływanych przez grzyby. Porażone tą chorobą liście zmieniają barwę – brązowieją, żółkną, a czasem nawet zamierają. Na brzegu liści można zauważyć pojedyncze plamy. Z czasem zlewają się ze sobą i obejmują całą ich powierzchnię. Zarodniki tych grzybów mogą być przenoszone przez owady czy z kropelkami wody. Zdrowe rośliny są dla grzyba trudne do zainfekowania. Uszkodzone czy osłabione rośliny stanowią dla choroby łatwy cel. Porażonych pędów należy się pozbyć, a następnie spalić. Dodatkowo trzeba wykonać oprysk.

Fytoftoroza

Innym przykładem choroby wywoływanej przez grzyby jest fytoftoroza. Jej objawy obserwować można na liściach, nie oszczędza również pędów. Na początku liście i pędy więdną, a potem żółkną, brązowieją i ostatecznie zamierają. Jeśli u podstawy pędów zauważymy nekrozę, możemy być pewni, że w naszym ogrodzie pojawiła się fytoftoroza.

Chorobie tej można do pewnego stopnia przeciwdziałać. Grzyby to mikroorganizmy, które szczególnie dobrze mogą rozwijać się w glebie wilgotnej i o dużej zawartości substancji organicznej. Dlatego krzewy bukszpanu nie powinny być sadzone w torfie. Jeśli jednak choroba się pojawi, niezbędne jest pozbycie się chorych roślin. Na pozostałe rośliny należy zastosować oprysk ze środka grzybobójczego.

Ćma bukszpanowa
Źródło: Pixabay

Bukszpan w ogrodzie – czy warto?

Wiele jest gatunków zwierząt i grzybów, które mogą zaatakować bukszpan. Choroby bukszpanu i zwalczanie mogą spędzać sen z powiek amatorom ogrodnictwa. Można  zacząć zastanawiać się, czy sadzenie tych krzewów nie przysporzy nam przypadkiem zbyt wiele problemów. Należy pamiętać, że zdrowy bukszpan jest bardzo odporny na choroby. Dla szkodników stanowi natomiast dużo łatwiejszy cel. Bukszpan jest dość łatwy w uprawie. Nic dziwnego, że stał się popularny w ogrodach i parkach. Jeżeli chcemy, aby te krzewy upiększały nasze ogrody, warto wziąć pod uwagę możliwe czynniki chorobotwórcze. Nie należy jednak się zrażać – na każdy problem znajdzie się rozwiązanie!